Tai Chi w Nowym Dworze Mazowieckim – odzyskaj spokój i naucz się bronić

„Rozczesywanie grzywy dzikiego konia” – brzmi jak tytuł romantycznego wiersza. Ale to nie poezja, tylko nazwa jednego z ruchów, wykonywanych podczas treningu Tai Chi. Od marca w Galerii Miłej w Nowym Dworze Mazowieckim można spróbować swoich sił w tej dyscyplinie. Zajęcia prowadzi Mariusz Szewczyk, główny nauczyciel Polskiej Akademii Wushu Shen Long.

Skąd pochodzi Tai Chi?
Tai Chi Chuan to chińska sztuka walki z wielowiekową tradycją. Nazywa się ją także Chińskim Boksem Cieni, jednak trenując Tai Chi nie trzeba zakładać rękawic bokserskich, ani stawać na ringu. Chodzi o to, żeby wzmocnić swoją wewnętrzną energię – Qi i zachować spokój umysłu. Owszem, w Tai Chi ćwiczy się także ciosy (m.in. pchające dłonie) jednak służą one przede wszystkim samoobronie, a podejście do przeciwnika jest łagodniejsze niż w innych sztukach walki, wolne od agresji i brutalności.

Na czym polega Tai Chi?
Przyglądając się ćwiczącym osobom, szczególnie tym początkującym, można pomyśleć, że w Tai Chi niewiele się dzieje. Ale to nieprawda. Każdy ruch wykonuje się płynnie, w skupieniu, z dbałością o szczegóły. I przede wszystkim powoli. To świetna lekcja cierpliwości i dowód na to, że wolniej często znaczy lepiej.

Powolne ruchy sprzyjają pogłębianiu świadomości swojego ciała. Odczuwa się każdy gest i napięcie mięśni, a przy okazji precyzyjnie wykonywany układ ułatwia przepływ energii życiowej Qi.

Medytacja w ruchu
Celem Tai Chi jest przywrócenie równowagi między ciałem, umysłem i duchem. W czasie treningu nie ma czasu na myślenie o bieżących problemach – trzeba w stu procentach skupić się na wykonywaniu ruchów. Dzięki temu umysł się wycisza. Poprawia się nie tylko kondycja fizyczna, ale i psychiczna.

Zapraszamy na Tai Chi. Nowy Dwór Mazowiecki, ul. Miła 2.
Zajęcia odbywają się w każdy wtorek o godz. 18.00.

Sprawdź nasz plan zajęć.

Tai Chi dla początkujących:

A tak wygląda walka tai chi… Coś dla koneserów kina akcji 😉

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *